Mészáros Antónia: De mindenesetre azok a szabályok érvényesek rá, mint az önálló képviselői indítványokra, és nem azok, mint hogyha kormányelőterjesztés lenne. Vagyis gyorsabban és nagyobb, szélesebb körű társadalmi konzultáció nélkül lehet átvinni a parlamenten.
Kósa Lajos: A választójogi törvényt nem is lenne szerencsés, ha a kormány terjesztené a parlament elé. Mert gondolja meg, hogy a választójogi törvény határozza meg, hogy milyen kormány lesz az országban. Most önmaga létrehozásáról terjesszen elő a kormány egy törvényt? Ez nem különösebben szerencsés.
2011.11.22.
Szóval Kósa "az IMF-fel való szakítás sosem merült fel" Lajos, a Fidesz alelnöke az új választójogi törvénnyel kapcsolatban tegnap azt bírta nyilatkozni, hogy azért egyéni képviselői indítványban terjesztették elő a javaslatot, mert hát gondoljunk csak bele, milyen aggályos lenne, már úgy jogfilozófiailag, ha a kormány terjesztené be a szöveget, hiszen a kormány a választójogi törvény alapján áll fel, így lényegében a saját sorsáról döntene.
Nos, kezdjük ott, hogy ha egy egyéni képviselő - vagy jelen esetben: több képviselő a frakcióból - nyújtja be a normaszöveget, akkor ott miért is nem igaz, hogy a saját sorsáról döntene? Hagyok egy kis időt.
És folytassuk ott, hogy a választójogi törvény alapján az országgyűlés sorsa dől el, nem a kormányé. A kormány sorsa az országgyűlésen múlik. Tudom, hogy ezt nehéz lehet megérteni, de ha valaki lassan 22 éve országgyűlési képviselő, annak hadd ne kelljen már magyarázni, hogy a kormány közjogilag az országgyűlésnek felelős, az országgyűléstől származik a hatalma, nem közvetlenül a választóktól.
Félve teszem fel a kérdést, Kósa logikáját követve vajon kinek kellene döntenie a választási rendszerről? Mert hogy az országgyűlést kizárhatjuk. A CBA-nak?
Választókerületek
Az interjú vége felé még szóba kerül a választókerületek manipulációs céllal történő átrajzolása, a gerrymandering is. (Erről lásd: A gerrymandering fogalma és ellenszere.) Kósa Lajos azzal hárítja el a vádakat, hogy Magyarországon ez azért nem lehetséges, mert itt nem száz meg kétszáz, hanem mindössze 20 éves demokrácia van, és ezért nem tudunk rendes viszonyítási alapot venni, hogy a választók hol milyen preferenciákkal rendelkeznek.
Akkor ezzel kapcsolatban csak annyit, hogy Elbridge Gerry, akiről elnevezték a fogalmat, egy 1812-es választást megelőzően követte el infámis választókerületi bűvészkedését. Vagyis Kósa Lajosnak igaza van, tényleg nem 20 éves volt ekkor az USA. Ha az Egyesült Államok első Kongresszusát nézzük, akkor az 1789-ben, vagyis az 1812-es választást 23 évvel megelőzően ült össze először. A Harmadik Magyar Köztársaság - szintén első törvényhozásának első ülése alapján - 2014-ben 24 éves lesz. Csak mondom.
Update - 2011. november 24.
- Lefelezték, amit le kellett felezni - Index.hu
- Megremegett a fideszesek keze a vöröslő lakótelepeknél - Origo.hu
Update - 2011. november 25.
- Választási térkép Fidesz-módra: az abszurd módon újrarajzolt ország - HVG.hu Vélemény